Nejčastější dotazy

Přestože jsou obě onemocnění způsobena viry, mají nachlazení a chřipka odlišné příznaky. Příznaky chřipky přicházejí obvykle náhle, zatímco příznaky nachlazení se projevují pomaleji.

Příznaky nachlazení začínají často škrábáním v krku. Za jeden nebo dva dny toto obvykle přechází na nosní příznaky a kongesce spolu s kašlem. Horečka není u dospělých běžná, můžete mít ale mírně zvýšenou teplotu. Při nachlazení mají horečku spíše děti.

Příznaky chřipky nastupují rychleji než příznaky nachlazení. Mezi příznaky chřipky patří horečka, škrábání v krku, bolest hlavy, svalová bolest, únava, kongesce a kašel. Většina příznaků chřipky se postupně zlepší za dva až čtyři dny. Není však neobvyklé, pokud se člověk necítí dobře týden nebo i déle. Chřipka není obvykle spojena s průjmem a zvracením, alespoň ne u dospělých. Tyto příznaky se objevují při tzv. střevní chřipce, což je běžný, ale nepřesný název pro gastroenteritidu.

Většina lidí je obvykle nachlazena dvakrát až čtyřikrát za rok. Děti trpí nachlazením obvykle častěji než dospělí, protože si ještě nevytvořily dostatačnou imunitu.

Nachlazení způsobují viry. Antibiotika působí pouze proti bakteriím a nikoli virům. Časté zbytečné užívání antibiotik může ohrožovat zdraví prospěšné bakterie v trávicím traktu a může vést ke vzniku rezistence na antibiotika.

Děti se s přibývajícím věkem nachladí méně často, protože se jejich imunitní systém stává silnějším. Nachlazení je obvykle častější v chladných měsících, kdy jsou děti v místnostech a jsou v užším kontaktu s ostatními dětmi.

Na nachlazení není žádný lék. Nejlepší, co můžete udělat, je léčit příznaky, aby Vaše dítě bylo opět co nejdříve v pořádku. Příznaky jsou obvykle první dva až tři dny horší, a potom začínají ustupovat.

Příznaky nachlazení lze léčit analgetiky/antipyretiky, jako je např. paracetamol ke zmírnění, bolesti hlavy a horečky.

Otrivin je řada přípravků se speciálním složením pro uvolnění ucpaného nosu při nachlazení, senné rýmě, zánětu dutin (sinusitidě) a alergické rýmě u dětí.

Na nachlazení není žádný lék. Můžete však léčit příznaky.

 • Pijte hodně tekutin (vynechte nápoje s kofeinem, např. kávu, čaj a kolu), aby se usnadnilo odtékání hlenu.
 • Pastilkami nebo sprejem (např. Orofar)  zmírníte bolest v krku.
 • Dekongestiva mohou podpořit stažení rozšířených cév v nose.
 • Přírodní nosní spreje mohou také pomoci uvolnit příznaky ucpatého nosu a mohou být užívány několikrát denně.
 • Ke snížení horečky použijte např. léčivé přípravky s obsahem paracetamolu.
 • Při mírném kašli pomůže voda a ovocné šťávy nebo sirupy na kašel.
 • Vyhýbejte se zakouřeným prostorám.

Rozhodnutí je na Vás. Zvažte to. Pokud jste nemocný/á, bude pro Vás těžké pracovat a podávat výkony na Vaší obvyklé úrovni. Také vystavíte infekci ostatní lidi ve Vašem okolí, zejména v prvních dvou dnech nachlazení, kdy jste největším zdrojem infekce. Tím, že zůstanete doma, když jste nemocný/á, pomůžete zastavit šíření nákazy.

Měli byste vzít v úvahu ještě další věc. Snaha fungovat jako normálně místo toho, abyste zůstal/a doma, může vést ke zhoršení Vašeho stavu, což může vyžadovat ještě delší čas na uzdravení.

Stručně řečeno, ne. Jediný způsob, jak lze chytit rýmu, je nakazit se virem. Tak proč lidé častěji onemocní v zimě? Na to není jednoznačná odpověď. Ale když je venku chladno, lidé tráví více času pohromadě v uzavřených prostorách, kde se mohou viry snadno roznášet.

Je také prokázáno, že se snáze přenášejí v suchém vzduchu - přesně v takových podmínkách, které vzniknou, když se zapne topení. I tak, bez ohledu na teplotu, jsou příčinou nachlazení viry, a nikoli přímo venkovní teplota.

Alergie je slovo používané k označení reakce, kterou organizmus vyvine vůči určité potravině nebo látce v prostředí. Většina látek způsobujících alergie není škodlivá a nemá žádný vliv na lidi, kteří nejsou alergičtí.

Jakákoli látka, která spouští alergickou reakci, se nazývá alergen. Mezi nejčastější alergeny patří:

 • pyl,
 • roztoči v domácím prachu,
 • plísně,
 • látky obsažené ve zvířecí srsti,
 • některé potraviny.

Alergie vzniká, když imunitní systém organizmu reaguje na alergen, jako kdyby představoval ohrožení podobně jako infekce. V reakci zvané imunitní odpověď produkuje protilátky pro boj proti alergenu.

Když se pak člověk znovu setká s tímto alergenem, organizmus si předchozí kontakt s touto látkou pamatuje a produkuje víc protilátek. To má také za následek, že se do těla uvolní chemické látky vedoucí k alergické reakci.

K alergickým reakcím nedochází při prvním kontaktu s alergenem, ale až při pozdějším kontaktu.

Je tomu tak proto, že v imunitním systému organismu se musí rozvinout první citlivost na alergen ještě dříve, než se na něj stanete alergickými. Jinými slovy Váš imunitní systém musí alergen rozeznat a zapamatovat si ho (např. pyl). Tento proces se nazývá senzitizace.

Typické alergické reakce zahrnují podráždění a zánět (otok) organizmu. Mezi možné příznaky patří:

 • ucpaný nos,
 • kýchání,
 • kašel,
 • svědění v očích, nose nebo krku,
 • slzení očí,
 • sípání,
 • dušnost,
 • astma,
 • ekzém.

Je důležité mít na paměti, že tyto příznaky mohou být způsobeny také jinými okolnostmi. Proto pokud si nejste jisti, co Vaše příznaky způsobuje, poraďte se s lékařem.

Astma a alergie jdou často ruku v ruce. Astma je onemocnění větví průdušnice (průdušek), které vedou vzduch dovnitř a ven z plic. Existuje několik typů astmatu: alergické astma je typ astmatu spuštěný alergií (např. pylem nebo sporami plísní). 

Při astmatickém záchvatu nastávají tři věci, které brání dýchání: 

 1. Svaly plic se smrští a způsobí zúžení dýchacích cest.
 2. Výstelka dýchacích cest oteče a zanítí se.
 3. Nakonec buňky, které je obklopují, produkují hustší hlen než obvykle.

To brání pohybu vzduchu do plic a z plic a ztěžuje tak dýchání.

Pokud trpíte astmatem a Vaše příznaky se zhorší, ihned kontaktujte lékaře.

Astma se může rozvinout,i pokud si člověk není vědom, že je alergický na pyl a neléčí se. Před začátkem pylové sezóny se alergikům doporučuje navštívit lékaře, který může předepsat antihistaminika. V případě alergického astmatu je také důležité omezit kontakt s alergenem.

Alergenové imunoterapeutické injekce pomáhají Vašemu organismu zvyknout si na alergeny, tj. látky, které spouštějí alergickou reakci. Neléčí alergii, ale vedou k tomu, že se Vaše příznaky zlepší a Vaše alergické reakce nebudou patrně tak časté. 

Injekce na alergii, zvané také "alergenová imunoterapie", mohou být u Vás účinné, pokud nemáte dobrou odpověď na perorální léky na alergii nebo pokud máte příznaky více než tři měsíce v roce.

Alergenová imunoterapie působí na principu pomalého vystavování Vašeho organismu alergenu, aby si mohl proti těmto dráždivým látkám vybudovat odolnost. V průběhu času se množství alergenu podávaného v každé injekci zvyšuje, zatímco doba mezi injekcemi se snižuje, dokud se Vaše příznaky nezlepší. Pro více informací o alergenové imunoterapii kontaktujte svého lékaře.

Hodně to závisí na tom, na kolik věcí jste alergičtí a jak závažné příznaky máte. Obecně fungují alergenové imunoterapeutické injekce u alergií na včelí žihadlo, pyl, prachové roztoče, plísně a zvířecí alergeny. Jejich účinnost u potravinových, lékových nebo latexových alergií není prokázána.

Nejprve se snažte co nejvíce vyhýbat alergenům, na které jste citliví.

Pokud trpíte ucpaným nosem při sezónní alergii (senná rýma) nebo alergickou rýmou, Léčivé přípravky Otrivin jsou účinným prostředkem pro úlevu od ucpatého nosu. Nepoužívejte je však déle než 7 po sobě jdoucích dnů. Pokud jste alergičtí na pyl, vyhýbejte se tomuto alergenu. Abyste ho udrželi mimo Váš domov, můžete také používat klimatizaci. V případě prachových roztočů pokryjte matrace a polštáře prachuvzdornými povlaky. Pokud jste alergičtí na domácí zvířata, snažte se nemít je v ložnici.

Existuje mnoho běžných alergenů, mezi které patří:

 • pyl,
 • plíseň,
 • zvířecí alergeny,
 • prach,
 • mořské plody,
 • vejce,
 • latex.

Alergickou reakci může způsobit také hmyzí bodnutí, šperky, kosmetika, koření a další látky.

U některých lidí může také dojít k alergickým reakcím na teplo a chlad, sluneční záření nebo další spouštěče životního prostředí. Někdy i samotné tření (škrábání nebo drhnutí kůže) může způsobit alergickou reakci jako je kopřivka.

U většiny lidí se alergie poprvé objeví v raném věku nebo v dětství. Alergie jsou nejčastějším chronickým onemocněním dětí.

Kterékoli dítě se může stát alergickým, avšak děti z rodin, kde se alergie vyskytuje, mají větší pravděpodobnost, že budou alergické. Děti mohou zdědit sklon k alergiím po svých rodičích, ale pouze u některých z nich se rozvine aktivní alergické onemocnění.

Dětské alergie se mohou projevit různými způsoby, např.:

 • kožní vyrážkou (atopická dermatitida nebo ekzém),
 • sezónní/celoroční alergická rýma (také známá jako senná rýma),
 • potravinové alergie,
 • astma.

Alergická rýma neboli sezónní alergická "senná rýma", jak se jí častěji říká, je nejběžnější dětskou alergií. Způsobuje výtok z nosu, svědění nosu, kýchání, výtok hlenu z nosní dutiny do hrtanu a ucpání nosu. Může se vyskytnout kdykoli během roku.

Pokud se Vaše alergie objevují v určitých obdobích roku (sezónní alergie), jste patrně alergičtí na pyl. Na jaře způsobují alergie obvykle pylové stromy. V létě produkují pyl nejvíce trávy a podobné rostliny. Na podzim jsou to rostliny jako např. ambrosie.

Pokud Vaše příznaky trvají celý rok (celoroční alergie), můžete být alergičtí na prachové roztoče, zvířecí alergeny nebo plísně. Ve venkovním prostředí vrcholí plísně obvykle koncem léta a na začátku podzimu. Mohou však být ve Vašem okolí po celý rok.

Můžete být alergičtí na více než jednu věc, a můžete mít sezónní i celoroční alergii. Ve skutečnosti jsou alergičtí lidé obvykle alergičtí na více než jeden spouštěč.

Senná rýma je obvykle způsobena pylem, který produkují trávy, jasan a lípa malolistá.

Více pylových a sezónních alergií můžete očekávat, pokud přijdete do styku s některými z těchto rostlin:

Květiny/byliny

Amarant (laskavec), heřmánek, chryzantémy, kopretiny, zlatobýl, slunečnice.

Keře/révy

Cypřiš, jasmínovec vždyzelený, jalovec, wistárie.

Stromy

Olše, jasan (samčí), osika (samčí), buk, bříza, javor jasanolistý (samčí), cedr (samčí), topol kanadský (samčí), jilm, bílý ořech, červený a stříbrný javor (samčí), moruše (samčí), dub, olivovník, palma (samčí), pekan, borovice, topol (samčí), javor, vlašský ořech, vrba (samčí).

Trávy

Troskut prstnatý, kostřava, čirok halabský, smělek štíhlý, srha laločnatá, jílek, psineček velký, slanomilná tráva, tomka vonná, bojínek luční.

Byliny

Řepeň durkoman, ambrózie, slanobýl ruský, pelyněk.

Sklon k rozvoji alergií je často dědičný, což znamená, že se může předávat prostřednictvím genů. Ale to, že Vy nebo Váš partner máte alergii, neznamená nutně, že ji určitě budou mít Vaše děti.

Alergie si vybírají svou daň v mnoha oblastech života. Únava a vyčerpanost tvoří velkou část. Můžete být během dne často ospalí kvůli ucpaným nosním cestám, které narušují Váš spánkový vzorec. Toto se často označuje jako "alergický únavový syndrom".

S alergiemi mohou souviset tři typy bolestí hlavy:

 • bolesti hlavy související se zánětem dutinami (obličejová bolest),
 • migrény,
 • clusterové bolesti hlavy.

Některé typy bolesti hlavy mají alergický podklad, avšak většina nikoli. Než navštívíte alergologa - imunologa, navštivte nejprve svého lékaře, abyste vyloučili ostatní, častější příčiny bolestí hlavy.

Sinusitida je infekce nebo zánět výstelky dutin. Jsou to duté prostory ve tvářích a okolo očí. Člověk má v hlavě čtyři páry dutin:

 • dva v čele,
 • dva na každé straně kořene nosu,
 • dva za očima,
 • dva za lícními kostmi.

Dutiny vedou do nosní dutiny a pomáhají regulovat teplotu a obsah vody ve vzduchu, který přichází do plic. Hlen, který dutiny přirozeně produkují, odtéká obvykle malými kanálky do nosu.

Sinusitida vzniká, když se tyto kanálky ucpou v důsledku infekce a zanícení dutin. Nejčastěji jsou postiženy dutiny za lícními kostmi (ty největší). Infekce dutin přichází často po nachlazení a může působit bolest a tlak v oblasti čela, očí a čelisti, což může vypadat jako bolest zubů.

Pokud pociťujete bolest a tlak v obličeji a máte ucpaný nos nebo Vám z něj teče, pak je velmi pravděpodobné, že máte sinusitidu. Bolest a tlak v obličeji se může také zvýšit, když se předkloníte nebo když pohnete hlavou. Pokud máte vážné bolesti dutin nebo hlavy, horečku a hustý výtok z nosu, poraďte se s lékařem.

Další časté příznaky sinusitidy jsou:

 • bolest a citlivost lícních dutin,
 • rýma,
 • ucpaný nos,
 • horečka,
 • bolesti hlavy,
 • zápach z úst,
 • hustý výtok z nosu,
 • kašel,
 • horečka.

Sinusitidu mohou způsobovat:

 • viry,
 • bakterie,
 • alergie,
 • mechanické překážky.

A nejčastější příčinou jsou stejné viry, jaké způsobují nachlazení. Mnoho lidí s nosní alergií, jako je např. alergická rýma, bude mít pravděpodobně opakovanou nebo dlouhotrvající sinusitidu. Nosní polypy, cizí předměty (obvykle u dětí), strukturální problémy v nose jako je např. vybočená nosní přepážka a další onemocnění mohou také blokovat nosní cesty a zvyšovat riziko rozvoje sinusitidy.

Je několik způsobů, jak můžete snížit pravděpodobnost, že budete mít sinusitidu:

 • Včasné léčení ucpaného nosu (nosní kongesce) způsobeného nachlazením nebo alergií. To může pomoci zabránit rozvoji bakteriální infekce v dutinách.
 • Vyhýbat se kontaktu s lidmi, kteří jsou nachlazení nebo mají jinou virovou infekci horních cest dýchacích. Jste-li v kontaktu s lidmi, kteří mají tyto infekce, myjte si často ruce, zejména po kontaktu s nimi.
 • Vyhýbat se kouři z cigaret, doutníků a dýmek doma i na pracovišti. Kouř způsobuje zánět a dráždí zanícené membrány v nose a dutinách.
 • Pokud máte alergie, vyhýbejte se věcem, které u Vás spouštějí alergické záchvaty. Můžete také zvážit konzultaci s Vaším lékařem ohledně alergenových injekcí (imunoterapie).
 • Nedýchejte suchý vzduch. Zvažte používání zvlhčovače doma i v práci, aby se zvýšila vlhkost vzduchu.

Obecně lze říci, že to, co je prevencí nachlazení, je také prevencí akutní sinusitidy. Nejlepší radou je vést zdravý životní styl. Nekuřte, pravidelně cvičte, dopřejte si zdravou stravu bohatou na vitaminy, pobývejte hodně na čerstvém vzduchu, dostatečně spěte, omezte příjem alkoholu a vyhýbejte se stresu. To posílí Váš imunitní systém a pomůže předcházet nemocem.

V nekomplikovaných případech začnou příznaky sinusitidy odeznívat za několik dní. Sinusitida může být akutní (náhlá) nebo chronická (dlouhodobá). Většina akutních virových infekcí dutin obvykle sama odezní během 10 až 14 dnů.

Pokud však zánět zcela nevymizí a příznaky sinusitidy (jako např. silná bolest dutin, hlavy, horečka a hustý výtok z nosu) se nezlepšují, je pravděpodobné, že se u Vás rozvinula chronická sinusitida, kde může být bakteriální infekce a může být nutná léčba antibiotiky. Měli byste se proto ihned poradit s lékařem.

Akutní sinusitida se obvykle vyléčí během jednoho až dvou týdnů. Pokud však Vaše příznaky přesto přetrvávají nebo se zhoršují, ihned se poraďte s lékařem.

Na kongesci nosní sliznice můžete použít uvolňující přípravky Otrivin ve formě nosních kapek a nosních sprejů, které pomáhají uvolňovat nosní dutiny při příznacích sinusitidy.

Antibiotika na virové infekce nepůsobí, takže na sinusitidu virového původu nebudou působit. Bakteriální sinusitidu však antibiotiky léčit lze. Za několik dní se pravděpodobně budete cítit lépe, ale některé příznaky mohou trvat i několik týdnů. Pokud máte chronickou sinusitidu, budete pravděpodobně muset užívat léky delší dobu.

Léky nejčastěji používané k léčbě sinusitidy jsou kombinace zahrnující:

 • antibiotika, jako je např. amoxicilin, která ničí bakterie,
 • dekongestiva, která snižují dilataci malých cév a otok nosní sliznice,
 • antipyretická analgetika, např. paracetamol, pro úlevu od bolesti a horečky,
 • mukolytika, která ředí hlen,
 • kortikosteroidy, které mírní zánět nosních cest. Některé kortikosteroidy se používají ve formě nosního spreje, např. u alergií.

Nejlepší je držet se v teple a vyhýbat se namáhavým činnostem. Pro zmírnění příznaků můžete také provádět několik věcí doma:

 • pít hodně tekutin,
 • vyhýbat se zakouřeným prostorám,
 • přikládat si několikrát denně teplý, vlhký ručník nebo gelový polštářek na obličej na 5 až 10 minut,
 • dýchat teplý, vlhký vzduch z parního zvlhčovače, horké lázně nebo z umývadla s horkou vodou,
 • používejte nosní kapky na bázi mořské vody, pro udržení vlhkých nosních cest a používejte solné nosní výplachy, aby Vaše nosní cesty zůstaly průchodné.

Pokud příznaky přetrvávají nebo se zhoršují, např. bolest dutin, hlavy, horečka a hustý nosní výtok, poraďte se ihned s lékařem.

Virové infekce, které způsobují sinusitidu, mohou být nakažlivé. Je důležité si uvědomit, že většina virových infekcí horních cest dýchacích (nachlazení) způsobuje ucpání nosu, které může postihnout i dutiny. Pokud virová infekce dutin trvá o dost déle, než je normální délka nachlazení, můžete mít virovou sinusitidu. Tyto viry jsou vysoce nakažlivé a je velká pravděpodobnost, že způsobí nachlazení nebo sinusitidu u dalších osob, které s nimi přijdou do kontaktu.

Bakteriální sinusitida se nejčastěji vyskytuje jako komplikace virového nachlazení. Bakterie, které se běžně vyskytují v nose a krku, využijí virovou infekci k invazi do zanícených dutin. Tyto bakterie způsobující sinusitidu se mohou přenášet z jednoho člověka na druhého, ale nezpůsobí infekci, pokud nemají správné podmínky. Na rozdíl od virů způsobujících nachlazení, se infekce u většiny lidí, kteří přijdou do kontaktu s člověkem trpícím sinusitidou, nerozvine, přestože jsou vystaveni bakteriím.

Při používání dle příbalové informace nebyla závislost na Otrivinu hlášena. Stejně jako jiné léčivé přípravky, které snižují překrvení sliznice, by však Otrivin neměl být používán déle než 7 po sobě jdoucích dní (u dětí 5 dní). Pokud potíže přetrvávají, konzultujte svého lékaře. Dlouhodobé nebo nadměrné používání může způsobit opětovné ucpání nosu nebo jeho zhoršení. Účinná látka Otrivin (xylometazolin) se prodává v Evropě již více než 50 let a použilo ji už přes 660 milionů lidí. Před použitím Otrivinu si vždy pozorně přečtěte příbalovou informaci a dodržujte pokyny pro dávkování, četnost užívání a dobu trvání léčby.

Otrivin není kontraindikován pro použití v kombinaci s antihistaminiky.

Přípravky Otrivin, které obsahují 1 ‰ xylometazolin, se nesmějí používat u dospívajících mladších 12 let. Pro děti od 1 do 11 let je indikován Otrivin 0,5 mg/ml s xylometazolinem. Otrivin Menthol 1 mg/ml je k použití u dětí od 12 let.

Přípravky Otrivin se volně prodávají pouze v lékárnách.